25 Kasım 2011 Cuma

MESHELL NDEGEOCELLO VE ERIK TRUFFAZ İSTANBUL'DA VE TABİ Kİ TAMİRANE'DEÇok uzun süredir İstanbul'da ki muhteşem bir lokasyondan bahsetmek istiyordum.

Bu aşağıda duyuracağım iki konser vesile oldu diyebilirim. Hem yemek ve servis kalitesiyle, hem pazar günleri "Morning Jazz Sessions" konseptleriyle hem de hafta sonları getirdikleri müthiş kaliteli ve özgün sanatçı seçimleriyle benim en sevdiğim mekanlardan biri Santral İstanbul'daki Tamirane.


Mekanın sahipleri dünya şekeri ,başarılı ve çok iyi müzik zevki olan bir çift ve çok sevdiğim bir arkadaşımın başarılı işletmeciliği de işin içine girince İstanbul'da ki en kaliteli,en hoş yerlerden biri karşınıza çıkıyor.Müthiş kahvaltı menüleriyle beraber "Morning Jazz Sessions" konsepti kendilerinin caz sevgisinden ve bu müzik türünün daha çok platformda izlenmesi gerektiğine dair inançlarından dolayı ortaya çıkmış bir fikir. 

Ne güzel bir düşünce...Bu düşüncelerini hayata geçirmiş durumdalar. Caz'a karşı algı değişmekte.
Pazar günleri günün tam ortasında bile caz dinlemeye gelen misafirleri var. Ayrıca ailecek gelenlerin çocukları burada canlı caz performanslarına tanık oluyor. Bu müthiş bir şey.

Tamirane, caz müziğine hizmet vermiş yerli yabancı kaliteli sanatçıları özenle getiriyor.Son yıllarda hep sevdiğim, takip ettiğim isimlerin konserlerini Tamirane'de izledim.

Benim gibi sıkı bir konser izleyicisi iseniz Tamirane'de geçmiş dönemlerde sahne alan şu isimlere bir bakın derim:  Zero 7, The Cinematic Orchestra, Jazzonova, bence Muhteşem  Nicola Conte ve Maroon 5 grubu ile beraber izlediğimiz, onların da soundlarına bayıldığı ve seyrettiğim en iyi gruplardan biri olan Nostalgia 77.

21 Ocak 2011 tarihinde de Oslo çıkışlı nujazz topluluğu "Jaga Jazzist " isimli süper keyifli 10 kişilik bir grup gelecek. O tarihe yakın bu konser ve grup hakkında da bilgi vereceğim.

Asıl, 26 Kasım 2011 yani  bu Cumartesi gecesi Garanti Jazz kapsamında çok ama çok iyi seslerden biri olarak kabul edilen 10 Grammy adaylığı bulunan Meshell Ndegeocello,Tamirane'de olacak.

Ah nasıl üzülüyorum...Ben kaçıracağım ama siz sakın kaçırmayın. Son iki gündür ofiste sadece onu dinliyorum. Meshell, çok sağlam ve iyi bir müzisyen; bu ay çıkan "Weather'" isimli yeni albümünün dünya turnesi kapsamında Türkiye'ye gelecek. Kendisi, Neo-Soul hareketinin en güzel canlı kanlı örneği. Müziğinde ağırlıklı olarak soul, caz ve funk yer alıyor.

Aşağıda son albümünde ki "Dirty World" şarkısını paylaşıyorum. Bir dinleyin bakalım ve Cumartesi  gecesi ne yapsak diye düşünecekseniz, bence Tamirane ve bu güzel konser en iyi seçim olacaktır.  
Meshell'in konser biletleri 50 TL, kapıda 55 TL.


Veee sabırsızlıkla beklediğim Fransız trompet ustası, cazı elektronik müzik ile birleştiren büyük müzisyenlerden biri olan Erik Truffaz yeniden İstanbul'da.

Erik Trufaz Quartet,16 Aralık 2011 Cuma akşamı Tamirane'de sahne alacak. Ajandalara not alalım, kaçırmayalım:) Açıkçası dört gözle bekliyorum desem yalan olmaz.

Erik Trufaz caz müziğini elektronika, drum & base ve hip-hop ile birleştiriyor. Miles Davis'e benzetilmek ne büyük bir başarı ve gururdur. "Jazz Füsyon" akımının en önemli isimlerinden biri olan Miles Davis'in izinden gitmek kolay olmasa gerek.

Bu tarz caz müziği yapan diğer isimler Herbie Hancock ve Marcus Miller dersem zaten başka bir şey yazmama gerek kalmayacak gibi gözüküyor.))

Kendisine neden sıra dışı trompetçi dediklerini bence gidip  dinleyerek test edin derim.  Aşağıda benim sevdiğim bir şarkısını paylaşıyorum.

Erik Trufaz, daha öncede şehrimize geldi ve konserler verdi. Bayağı bir onu dinleyen kitlesi var. Geçen geldiğinde gidememiştim. Bu sefer bir aksilik çıkmazsa beni en önde dans ederken bulabilirsiniz. Konser saat 23.00'de başlayacak. Çok keyifli bir gece bizi bekliyor olacak.

Herkese iyi hafta sonları

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...