24 Nisan 2013 Çarşamba

SMASH


Zaman zaman arkadaşlarım bana blogumda dizi tavsiyesi neden vermiyorum diye sorup duruyorlardı.

Blogumun içinde hiç bir zaman bir dizi tanıtımı yapmayı düşünmemiştim.

Daha ilk günden bugüne hep blog konseptime bağlı kalmayı seçip herhangi bir dizi tanıtmanın içeriğime uygun olmayacağı düşüncesindeydim. Ama sanırım bugüne kadarmış.
Bana bir arkadaşımın yurt dışından getirip paylaştığı ve ikinci sezonun yayınlanan en son bölümüne kadar çok keyif alarak seyrettiğim SMASH isimli harika bir müzikal yapımdan bahsetmek istiyorum.

En az sizde benim kadar Broadway müzikal showlarını yurt dışında takip edip biletleri ne kadar yüksek ücretli olursa olsun kaçırmayanlardansanız eminim bu diziye bayılacaksınız.

Marilyn Monroe'nun hayatını anlatan bir Broadway müzikalinin sıfırdan başlayıp show zamanına kadar geçen uzun ve zorlu yapım sürecini anlatmışlar.Garanti ediyorum müzikal sevmeyenler bile hiç sıkılmadan izleyebilirler.Çok iyi kurgulanmış takip edilir bir konusu var.

Yazarlar, prodüktörler,dansçılar, Broadway divaları, ünlü yönetmenler, NewYork'un acımasız sanat camiası hepsi çok açık ve net bir şekilde karşınıza çıkacak.

Kadro harika. Debra Messing, Angelica Houston,Coupling dizisindeki sevimli İngiliz aktör Jack Davenport gibi bayağı ünlü sima var. Marily rolünü oynayan başrollerde ki iki bayanın sesleri inanılmaz. Esmer olan Katharine Mcphee, American Idol 5.sezon ikincisi, sarışın olan Megan Hilty çok ünlü bir Broadway sanatçısı.
Ama sanırım baş rolde benim için kaliteli müzik yer alıyor.

Dediğim gibi müzikler, şarkı sözleri olağanüstü. Konuk sanatçılarla beraber kulaklarınızın bütün pası da silinecek.

Birinci sezonda konuk sanatçılardan bazıları Uma Thurman, ikinci sezonda Jennifer Hudson, Lisa Minelli.

Broadway showlarının fikir aşamasından nasıl yıllar süren hit showlara dönüşmesini hep merak ederdim. Merakıma özel sanki benim için bu diziyi hazırlamışlar.

Yapımcılığını Steven Spielberg üstleniyor, kendisinin ne kadar harika işlere imza attığını tekrardan burada belirtmeme gerek yok.

Bu diziye de ne kadar klas bir dokunuş yaptığını gerek çekimlerden, gerek senaryodan, gerek de diğer klasik müzikal temalı film veya televizyon showlarından farklı olmasından anlayabiliyorsunuz.

Dizi zaten birinci sezonun üçüncü ya da dördüncü bölümü sonrası bayağı bir ivme kazanıyor. İkinci sezonda bayağı iyi.Tek negatif yorumum birinci sezona göre karakterleri çoğalttıkları için biraz  senaryo dağılmış ama daha fazla show müzik ve görsellik artmış.

Sonuç izlemesi çok keyifli.

Ülkemizde kablolu kanallarda henüz yer almıyor ama yer alırsa sakın kaçırmayın.
DVD sini bulabilirseniz de kesinlikle tavsiyemdir.


Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...